Jakie możliwości przy założeniu działalności gospodarczej mają studenci?

Błędne jest myślenie, że studenci ograniczają się jedynie do dorywczych prac np. na umowie zlecenie. Coraz częściej zakładają oni własną działalność gospodarczą. W tym zakresie jednym z najpopularniejszych rozwiązań zdaje się korzystanie z tzw. Inkubatorów Przedsiębiorczości, dzięki którym nowo założona firma będzie miała najlepsze szanse na zaznaczenie swojej obecności. Dzięki temu nie muszą oni opłacać m.in. składek ZUS.

Inkubatory Przedsiębiorczości – czym są?

Przy wielu szkołach wyższych działają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które udzielają pomocy przy założeniu firmy w praktycznie każdej dziedzinie. Jeśli tylko przy ich szkole istnieje taka organizacja, koniecznie powinni się do niej zgłosić. Inkubatory Przedsiębiorczości działają w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i nastawione są na rozwój ekonomiczny i socjalny przedsiębiorców. Dzięki temu uzyskują oni samodzielność finansową i szansę na przetrwanie na rynku.

Jakie możliwości przy założeniu działalności gospodarczej mają studenci?

Firma założona w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości

Inkubatory tworzą przestrzeń zapewniającą odpowiednie miejsce do pracy, siedzibę firmy, a to wszystko wraz z weryfikowaniem specyfiki rozwoju lokalnej gospodarki. Odpowiedni zarząd zajmuje się również organizacją środków marketingowych, promujących nowe firmy. Student, który zdecyduje się założyć firmę w ramach takiego inkubatora, nie musi opłacać składek ZUS. Oznacza to jednak, że nie będzie realizowane świadczenie ubezpieczenia zdrowotnego. Tu jednak studenci mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, którą gwarantuje uczelnia bądź ubezpieczeni rodzice.

Czy studentowi opłaca się założyć firmę bez pomocy inkubatora?

Studenci mogą założyć własną firmę bez korzystania z projektu Inkubatora Przedsiębiorczości. Do tego przygotowane są odpowiednie formularze, a sama procedura jest bezpłatna. Tu jednak student nie będzie już zwolniony z opłacania składek ZUS, choć przez pierwsze dwa lata te składki będą niższe. Przed uzyskaniem pierwszych przychodów student będzie musiał również poinformować urząd skarbowy o tym, jaka będzie forma opłacania podatku.