Modyfikacje na portalu Allegro

Wraz z nowym rokiem Allegro wprowadziło dla przedsiębiorców ogromne zmiany. Od 13.01.2020r. zostały wyłączone ważne funkcje API. Spowodowało to, że obsługa zamówień uległa całkowitej zmianie. Jakie zatem zmiany powinny zainteresować przedsiębiorców?

Zmiany Allegro wobec przedsiębiorców

Zmiany dotyczą w głównej mierze sprzedaży produktów. Niektóre zmiany nastąpiły we wrześniu 2019 roku w serwisie Allegro Lokalnie, który dedykowany został sprzedawcom prywatnym. Obecne zmiany mają dotyczyć natomiast sprzedawców profesjonalnych, chodzi o sklepy internetowy i inne firmy.

W maju ubiegłego roku zaczęto wygaszać Web API, czyli usługę, która związana była z interfejsem programowania, które synchronizowało konto Allegro z innymi aplikacjami, służącymi do zarządzania sprzedażą. Allegro dąży do unowocześnienia całego systemu, co skutkuje dużymi zmianami wobec przedsiębiorców, działających jeszcze na starych zasadach. WebAPI ma zostać wyłączone w drugim kwartale 2020 roku.

Modyfikacje na portalu Allegro

Jak rozumieć te zmiany?

Ponad połowa ofert, znajdujących się w serwisie są wystawione poprzez aplikacje powiązane z API. To bardzo powszechne działanie wykonywane przez wiele dużych firm. Kolejna 1/3 tych ofert także ma powiązanie z API. Prowadzi to do tego, że ponad 70% ofert wystawianych jest przez aplikacje zewnętrzne. Wycofanie WebAPI spowoduje, że przestaną one zupełnie funkcjonować. Nie spowoduje to, że zupełnie nastąpi kres aplikacji zewnętrznych. Allegro obecnie pracuje nad nową platformą REST API, która będzie zintegrowana bezpośrednio z platformą.

Jak nie stracić płynności zamówień?

Na całe szczęście zmiany są wdrażane stopniowo, więc można się do nich przygotować. Ostateczne wyłączenie jak już wspomniano nastąpi w kwietniu bieżącego roku. Przedsiębiorcy nie powinni zostawiać tego na ostatnią chwilę, by nie spowodowały zbyt dużych modyfikacji w zarządzaniu ofertami.

Rozwiązaniem tej sytuacji może być rozpoczęcie korzystania z aplikacji opartych na REST API. Dzięki czemu pilnowanie terminy wyłączenia nie będzie konieczne.