Orfeomajnun: ambitny, międzynarodowy projekt
Obecnie społeczeństwa stają się coraz bardziej zróżnicowane kulturowo i złożone. Czekają na nich różnorodne wyzwania. To stwarza konieczność współpracy kulturalnej skoncentrowanej na dialogu międzykulturowym, integracji społecznej i spójności na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i globalnym. Projekt Orfeomajnun zachęca do współpracy mieszkańców pochodzących z różnych środowisk.
Dwie powiązane historie
“Orfeusz i Majnun” łączą starożytny grecki mit Orfeusza i Eurydyki z perską historią miłosną Lejli i Majnuna. Orfeusz był znanym poetą i harfistą. Czarował swoją muzyką i wierszami. Szaleńczo zakochał się w Eurydyce, ale wkrótce zmarła. Dlatego zszedł do Hadesu. Chciał odzyskać ukochaną dzięki magicznym dźwiękom swojej harfy. Umowa zawarta z Hadesem była jasna. Orfeusz może wziąć ze sobą Eurydykę, jeśli nie oglądnie się za siebie, dopóki będzie pozostawać ona w ciemności. Musi cierpliwie poczekać, aż jego ukochana wyjdzie na światło, zanim na nią spojrzy. Orfeusz złamał jednak umowę. Na zawsze stracił swoją miłość.
Majnun również był poetą szaleńczo zakochany. Podobnie jak Orfeusz i Eurydyka, Majnun i Leyla też nie mieli życia usłanego różami. Została zmuszona do poślubienia innego mężczyzny. Te dwie historie opowiadają o miłości, żalu i tęsknocie.
Siła zwana tęsknotą
Istotnie, ważnym źródłem inspiracji dla Projektu Orfeomajnun jest tęsknota. To nie tylko emocja w sercach kochanków, ale także potężna energia. Zmotywowała Orfeusza do zejścia do Hadesu. Doprowadziła Majnuna do szaleństwa. Jest czymś, czego doświadczamy każdego dnia, bez względu na to, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i czego pragniemy.
Ambitny projekt artystyczny Orfeomajnun
Stymuluje dialog międzykulturowy i udział społeczności. Wielojęzyczny projekt teatru muzycznego został opracowany przy współpracy La Monnaie/De Munt (Belgia), Wiener Konzerthaus (Austria), Festival d’Aix-en-Provence (Francja), Valletta 2018 (Malta), Krakowskie Biuro Festiwalowe (Polska), Santa Maria da Feira (Portugalia) i Operadagen Rotterdam (Holandia). To ambitny projekt współfinansowany z programu Kreatywna Europa.
Koncentrując się na zaangażowaniu społecznym, wzmacnianiu współpracy między osobami, społecznościami i instytucjami w tworzeniu sztuki partycypacyjnej, projekt ma na celu osiągnięcie większej spójności i włączanie miast uczestniczących.
Warsztaty i spektakle
Orfeomajnun angażuje muzyków, piosenkarzy, choreografów, poetów, lalkarzy i artystów z innych dziedzin. Ambitny projekt stanowi doskonałą okazję do wykazania potencjału praktyk artystycznych. Wzmacnia lokalną społeczność i zachęca do dialogu międzykulturowego.
Od stycznia do czerwca tego roku organizowane są bezpłatne warsztaty dla mieszkańców Krakowa. Koncentrują się wokół tańca, komiksów, kulinariów, fotografii. Przybliżają również intrygującą muzykę arabską. Projekt obejmuje też plenerowe warsztatów poświęcone budowaniu lalek i masek zwierząt. Co ciekawe, zostaną później użyte w spektaklu operowym i wielkiej paradzie. Spektakl odbędzie się 20 marca 2020 w nowoczesnym Centrum Kongresowym ICE Kraków, a parada w ramach Wianków-Święta Muzyki 20 czerwca 2020.