Czym jest logistyka kontraktowa i jakie korzyści oferuje współczesnym firmom?

Logistyka kontraktowa jest usługą, z której najczęściej korzystają właściciele sklepów internetowych. Pozwala oddelegować większość obowiązków związanych z magazynowaniem i dystrybucją towarów zewnętrznej firmie wyspecjalizowanej w usługach logistycznych. Pozwala to zmniejszyć ilość obowiązków ciążących na przedsiębiorcy oraz daje gwarancję profesjonalnego zarządzania obiegiem towarów. Na czym polega logistyka kontraktowa i jakie korzyści oferuje klientom z branży e-commerce?

Logistyka kontraktowa w teorii i praktyce

Pod pojęciem logistyki kontraktowej kryje się zaawansowana usługa dotycząca szeregu operacji prowadzonych na powierzchni magazynowej. Jest to kompleksowy, specjalistyczny i złożony proces, który łączy w sobie tradycyjnie pojmowaną logistykę z rozbudowanymi procesami zarządzania łańcuchem dostaw. Najprościej rzecz ujmując, logistykę kontraktową możemy określić jako usługę polegającą na outsourcingu magazynu. W praktyce, korzystające z niej firmy oddelegowują bowiem czynności związane z zarządzaniem magazynem oraz obecnymi w nim towarami zewnętrznemu podmiotowi specjalizującemu się w usługach logistycznych.

Operator odpowiada za obsługę łańcucha dostaw, zapewnia przestrzeń na fizyczne magazynowanie towarów oraz obsługuje operacje związane z dystrybucją towarów. Jego obowiązkiem jest m. in. wyładunek i dekonsolidacja towarów, kompletacja i pakowanie przesyłek oraz ich dostarczanie do odbiorców. Najprostszą formą logistyki kontraktowej, z której często korzystają właściciele sklepów internetowych jest składowanie towarów. Może być ono realizowane w formie krótko- lub długookresowej. W takiej sytuacji towar będący własnością sklepu jest przechowywany w magazynie należącym do operatora w oryginalnej formie, a następnie przekazywany do miejsca kompletacji zarządzanego przez sprzedawcę.

Czym jest logistyka kontraktowa i jakie korzyści oferuje współczesnym firmom?

Dlaczego logistyka kontraktowa jest usługą wartą zainteresowania?

Logistyka kontraktowa jest bardzo przydatną usługą, której zalety doceni każdy przedsiębiorstwa pragnący ograniczyć do niezbędnego minimum ciążące na nim obowiązki związane z zarządzaniem towarami. Korzystanie z niej pozwala powierzyć wyspecjalizowanej firmie zadania wymagające wiedzy, doświadczenia i praktycznych umiejętności z zakresu logistyki i tym samym odciążyć firmę i jej pracowników od realizowania ich we własnym zakresie. Logistyka kontraktowa jest kompleksową usługą, w której zakres wchodzić mogą takie czynności, jak m. in. obsługa sklepu internetowego, przeładunek kompletacyjny, obsługa kampanii POSM i wiele innych.

Współczesna logistyka kontraktowa daje także szerokie możliwości personalizacji usług wchodzących w jej skład – firma może zlecić operatorowi zarówno kompleksową obsługę obiegu towarów, jak i tylko niektórych, wybranych zadań. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze oraz daje gwarancję profesjonalnej realizacji wszystkich czynności związanych z obsługą logistyczną przedsiębiorstwa. Operatorzy oferujący usługi z zakresu logistyki kontraktowej posiadają własne profesjonalnie wyposażone magazyny, wyspecjalizowanych pracowników oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia operacji logistycznych. Pozwala to im wykonywać zlecone zadania szybko, sprawnie i w profesjonalny sposób, co pozytywnie wpływa na działalność firmy oraz zapewnia jej profesjonalny wizerunek.