Czym jest sprężarka i jakie znaczenie ma serwis sprężarek śrubowych?

Pneumatyka to dział technologii z bardzo długą historią. Mimo że nie jest to wcale nowa dziedzina, pneumatykę wciąż wykorzystuje się bardzo powszechnie. W zasadzie w ostatnich latach sprężarki stosuje się jeszcze częściej niż dawniej. Warto przybliżyć, czym cechuje się najpowszechniej stosowana dzisiaj sprężarka śrubowa. Dlaczego to tak ważne, aby nawiązać współpracę z dobrym serwisem sprężarek śrubowych? Wyjaśniamy!

Czym jest sprężarka śrubowa?

Aby wyjaśnić, czym jest sprężarka śrubowa, warto najpierw wytłumaczyć, czym w ogóle jest sprężarka. Otóż mowa o urządzeniu, które korzystając z gazu, wytwarza energię. Dzieje się to dzięki odkryciom pneumatyki. Mianowicie, energię można wytworzyć poprzez zwiększenie ciśnienia gazu. Sprężarka śrubowa wykorzystuje powietrze lub inny gaz, zwiększając jego ciśnienie. Dzięki temu powstaje energia, którą można wykorzystać do zasilania sprzętu pneumatycznego, w tym licznych maszyn i narzędzi przemysłowych i warsztatowych. Jednak to nie wszystko, sprzęt pneumatyczny jest wykorzystywany również w wielu innych branżach, w tym nawet w medycynie.

 

Sprężarka śrubowa to taka, w której za sprężanie powietrza bezpośrednio odpowiada śruba. To bardziej nowoczesny rodzaj sprężarki niż sprężarka tłokowa. W modelu tłokowym powietrze jest sprężane poprzez ruch tłoka w kierunku ściany zamykającej urządzenie. Natomiast w sprężarce śrubowej dochodzi do obrotowego ruchu śruby. W ten sposób powietrze jest dociskane do ścian, rośnie jego ciśnienie i wytwarza się energia. Sprężarka śrubowa cechuje się wyższą wydajnością, ale też lepszą wytrzymałością niż sprężarka tłokowa. Niemniej jednak, aby działała sprawnie, musi być odpowiednio konserwowana. Poza tym nawet najlepszy sprzęt czasami ulega awariom. Dlatego tak ważne jest, aby dobry serwis sprężarek śrubowych sprawował nadzór nad sprzętem.

Niezbędny serwis sprężarek śrubowych

Czym zajmuje się serwis sprężarek śrubowych? Podstawowym jego zadaniem jest wykonywanie przeglądów okresowych. Podczas przeglądów ocenie poddawane są wszystkie ważne podzespoły. Dzięki temu w porę udaje się zidentyfikować ewentualne awarie, przez co ich naprawa nie jest szczególnie kosztowna. Serwis musi też wykonać odpowiednie smarowania i wymianę elementów eksploatacyjnych, takich jak uszczelki.

 

Ponadto dobry serwis sprężarek śrubowych oferuje wykonanie każdej niezbędnej naprawy. Renomowane serwisy zatrudniają fachowców, którzy są w stanie naprawić silnik czy chłodnicę. Ponadto dobrze jest nawiązać współpracę z takim serwisem, który na zgłoszenia awarii reaguje natychmiastowo. Na rynku działają dzisiaj firmy, które oferują wsparcie techniczne przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu można być spokojnym, że nie dojdzie do zbyt długich przerw w pracy w danym przedsiębiorstwie. Wiadomo, że takie przestoje powodują duże straty, których przecież każda firma chciałaby za wszelką cenę uniknąć.

 

Sprężarka śrubowa to urządzenie przydatne w wielu branżach. Warto wykorzystać jego potencjał. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt ten wymaga nadzoru, a czasami konieczna jest też naprawa. Dlatego każda firma korzystająca z kompresora, jak inaczej określa się sprężarkę, powinna nawiązać stałą współpracę z profesjonalnym serwisem sprężarek śrubowych. 

 

Czym jest sprężarka i jakie znaczenie ma serwis sprężarek śrubowych?