Jak wyszukać odpowiedniego inwestora do startupu?

Wiadome jest to, że dodatkowe źródła finansowe są dla rozwoju startupu nieocenione. Mimo to zdarza się, że próby pozyskania inwestora wymagają sporej ilości czasu przez co progres ten bywa osłabiony. Warto wiedzieć jakie są sposoby pozyskiwania dodatkowych pieniędzy, a kiedy samodzielnie sfinansować startup. Te porady zostaną udzielone w poniższym tekście.

Finansowanie startupu

Jak można się domyślić występuje wiele metod pozwalających na pozyskanie dodatkowej sumy pieniężnej. Osoby, które dopiero co rozpoczęły swą przygodę ze startupem mogą skorzystać z opcji jaką jest dotacja z Unii Europejskiej, pożyczka od rodziny, kredyt bankowy, akcja crowdfundingowa lub wsparcie od inwestorów czy inkubatorów przedsiębiorczości.

W Polsce największą popularnością finansowania własnych projektów cieszą się dotacje unijne, ponieważ aż 20% przedsiębiorców korzysta z tego sposobu. Mniej niż 20% sięga po zapożyczenia wśród bliskich, powyżej 16% firm korzysta z finansowania z funduszy venture capital (opcja ta wspiera ryzykowne projekty i nie wymaga takich zabezpieczeń, jakie mają miejsce w przypadku kredytów bankowych, niestety czas oczekiwania na dofinansowanie w tej formie jest dość długi). Mimo to najwięcej projektów zwykle finansowanych jest z własnych funduszy.

Dotacje unijne wymagają od przedsiębiorców spełnienia właściwych, kryteriów, złożenia wniosku, wzięcia udziału w rekrutacji, stworzenia dobrego biznesplanu oraz uczestnictwa w organizowanych szkoleniach. Dofinansowanie następuje najczęściej po 6, a nawet 12 miesiącach. Stąd wiele biznesów jest finansowanych z własnych środków lub z zapożyczonych od zaufanych osób pieniędzy.

Jak wyszukać odpowiedniego inwestora do startupu?

Kiedy finansować własny startup indywidualnie?

Jeśli pracujemy nad niedużym projektem, nie działamy w dziedzinach technologicznych lub naukowych, nie mamy żadnej konkurencji, nie posiadamy opracowanego biznesplanu i gotowego pomysłu, nie zostały przeprowadzone testy ani nie mamy MVP wówczas nie warto starać się o dofinansowanie. Zwykle są to projekty, na które własne środki są wystarczające, a projekt, który chcemy zrealizować doskonale sobie poradzi bez dodatkowego wsparcia osoby inwestora.