Rynki azjatyckie - co warto o nich wiedzieć?

Każda firma, która planuje wyjść poza rynek europejski i wejść na jakikolwiek rynek azjatycki, powinna poznać trendy w sektorze, w którym zamierza działać. Podejmowanie trafnych decyzji związanych z zagranicznym inwestowaniem wymaga dobrej znajomości aktualnej sytuacji panującej na rynku w kraju, którym jesteśmy zainteresowani. Niewątpliwie pomocne są w tym specjalistyczne firmy, które od podszewki znają rynki azjatyckie i pomagają przedsiębiorcom się na nich odnaleźć.

Japonia - trzeci światowy rynek IT

Wielu z nas kraj Kwitnącej Wiśni kojarzy z nowoczesną technologią. Jest to słuszne skojarzenie, ponieważ Japonia stanowi obecnie trzeci największy rynek IT na świecie. W zeszłym roku (2019) wartość rynku oprogramowań była warta 37,2 mld USD. Ilość sprzętu ICT, który eksportują Japończycy, również plasuje ich na trzecim miejscu w skali światowej, zaraz za USA i Chinami. Wartość sektora ICT w 2018 roku wyniosła 220 mld USD. Rynek nowych technologii prężnie się rozwija i cały czas wydaje się nienasycony. Jeśli więc myślisz o inwestycjach w branży IT i interesują Cię rynki azjatyckie, Japonia wydaje się dobrym kierunkiem.

Rynki azjatyckie - co warto o nich wiedzieć?

Sytuacja na Bliskim Wschodzie - rozwój rynków technologicznych

Podczas gdy Daleki Wschód cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku światowym, posiadają wielu dużych, rozpoznawalnych graczy, takich jak choćby Fujitsu, Sony, czy Panasonic, na Bliskim Wschodzie dopiero rodzi się rynek nowoczesnych technologii. W zeszłym roku (2019), wartość rynku IT na Bliskim Wschodzie wyceniono na niecałe 2 mld USD. Jednak według analityków, w ciągu najbliższych czterech lat, tzn. do 2024 roku, wartość tego rynku ma wzrosnąć do prawie 5 mld USD. 

Technologie cyfrowe cieszą się na bliskim Wschodzie coraz większą popularnością. Zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i firm. Co za tym idzie, wzrasta popyt na oprogramowania do obsługi firm. Potrzeba również coraz większej ilości specjalistów, którzy pomogą zrealizować innowacyjne pomysły, będą podsuwać najlepsze rozwiązania, czy też zajmą się codzienną obsługą IT. 

Jednym z najważniejszych segmentów IT, który cieszy się dużą popularnością na Bliskim Wschodzie, jest oprogramowanie użytkowe. Wynika to z chęci zautomatyzowania jak największej ilości procesów, a także nieustannie rosnącej popularności urządzeń mobilnych. Jeżeli chodzi o kraje Bliskiego Wschodu, które inwestują w rynek IT i rozwój nowoczesnych technologii, to należy tutaj wymienić przede wszystkim Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską i Kuwejt. Niemniej jednak również inne rynki azjatyckie z Bliskiego Wschodu rozwijają się w tym obszarze.

Arabia Saudyjska zajmuje pierwsze miejsce wśród rynków technologii informatycznych i komunikacyjnych na Bliskim Wschodzie. Sektor telekomunikacji Arabii Saudyjskiej stanowi 55% całego rynku Bliskiego Wschodu. W ciągu najbliższych trzech lat, ma powstać tutaj nowoczesna architektura cyfrowa, przyspieszająca rozwój technologiczny. Tym samym właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestycje technologiczne w Arabii Saudyjskiej.